Part Location Diagram of 5025237X25YP Murray BOLT M8-1.25 X 25MM
See part D20 in the diagram
BOLT M8-1.25 X 25MM 5025237X25YP
Manufactured by:
Murray
ERP Number:
ERP18594615
Part Number:
5025237X25YP
Original Equipment Manufacturer ?
  Works with your model  SST5B!
Special Order
  Works with your model   SST5B!
Troubleshooting
This part works with the following brands:
  • Snapper
  • Simplicity
  • Briggs and Stratton
  • Craftsman
  • Troy-Bilt
This part works with the following products:
  • Lawn Mower
  • Lawn Tractor
  • Generator
  • Lawn Tractor Accessories
  • Pressure Washer
  • Tiller
Part# 5025237X25YP replaces these:
1960347SM, 43107GS, 5025237X25, 5025237X25YP, 703989, 7077692YP, 72122819,
Model Cross Reference
This part works with the following models:
ERP Number: ERP18594615
Manufacturer Part Number: 5025237X25YP
Brand Model Number Description
Briggs and Stratton 01893 Generator - 6000-Watt Es Portable Generator
Briggs and Stratton 01971 Generator - Generator
Briggs and Stratton 0505-0 Pressure Washer - 1,500 PSI Pressure Washer
Briggs and Stratton 0616-0 Pressure Washer - 1,500 PSI Pressure Washer
Craftsman 0616-0-71676150 Pressure Washer - 0616-0 - 71.676150, 1,500 Psi (Rev 0 1/30/96) Craftsman
Briggs and Stratton 0657-0 Pressure Washer - 3,000 PSI Pressure Washer
Briggs and Stratton 0657-1 Pressure Washer - 3,000 PSI Pressure Washer
Briggs and Stratton 0658-0 Pressure Washer - 3,000 PSI Pressure Washer
Briggs and Stratton 0658-1 Pressure Washer - 3,000 PSI Pressure Washer